Lerakási útmutató: Vinylpadló LOC-rendszer integrált alátéttel
- Előkészület
A beépítés előtt győződjön meg a szállított termék hibátlanságáról. Már szabott vagy beépített, lerakott padlóburkolattal kapcsolatos reklamáció kizárt. Alapvetően szállításonként gyártási tétel szerint megegyező árut garantálunk.
A Wineo DESIGNline Connect vinylburkolat beépítésére az elismert szakmai szabályok és a műszaki ismeretek jelenlegi állása szerint az Építési Munkákkal Kapcsolatos Rendeletek C része, EN 18356/2012 számú szabvány a padlóburkolási munkákról és az EN 18202 számú szabvány a tűrésekről a magasépítésben vonatkozik.
Támpontok:
- nagyobb síktól való eltérések (max. eltérés 3 mm/m)
- repedések a fogadó aljzatban (ki kell javítani mindenképp!)
- nem kellően száraz fogadó aljzat (max. 2 CM%)
- nem kellően szilárd fogadó aljzat, túl porózus, túl érdes felületű fogadó aljzat
- a fogadó aljzat felületének szennyezettsége (olaj, viasz, lakk, festék, stb. letakarítani)
- a fogadó aljzat magassági szintjének viszonya a csatlakozó épületelem magassági szintjéhez (magasság- ill. szintkülönbségek)
- a fogadó aljzat nem megfelelő hőmérséklete
- nem megfelelő terem- vagy szobaklíma
- padlófűtés esetén hiányzó felfűtési jegyzőkönyv
- hiányzó szerkezeti dilatációs csík
- padlófűtés esetén a mérési pontok jelzésének hiánya
A fogadó aljzat egyenetlenségeinek javítása önterülő aljzatkiegyenlítő beépítésével történhet, figyelembe véve a megfelelő rétegvastagságot. Padlófűtés esetén az EN 18365-ös szabvány mellett kérjük, hogy tartsa be az EN 1264-2 számú szabvány előírásait is. Padlófűtés esetén a padlóburkolat hőmérséklete nem haladhatja meg a 27 Celsius fok értéket.
Akklimatizáljuk a padlót. A bontatlan csomagokat lerakás előtt kb. 24 órán keresztül kell tárolni a burkolandó helyiségben fektetve. A szoba hőmérsékletének minimum 180C-nak, a relatív páratartalomnak 40-65 %-nak, a fogadó aljzat hőmérsékletének minimum 150C-nak, maximum 250C-nak kell lennie.
Textil burkolatokat el kell távolítani, arra nem fektethető a vinylpadló.
Klikkes vinylpadló fektetéséhez szükséges szerszámok: trapézkés, mérőszalag, gumikalapács puha fejjel, ékek, ceruza, párhuzamvonalzó
- Hasznos
A padló lerakását általában a fény fő beesési irányával párhuzamosan kezdjük meg. Az optimális megjelenés elérése érdekében a panelsorok közti átfedés minimum 30 cm legyen.
Mindig balról jobbra haladva dolgozzon, a panelek csapja a fal felé nézzen. Keskeny, hosszú szobák, folyosók burkolásánál a paneleket hosszirányban fektesse le, mert így a felület sokkal szilárdabb lesz, mintha keresztbe burkolná a folyosót. Megfelelő ékek vagy távtartók segítségével minden rögzített épületelem (falak, csövek, oszlopok, ajtótokok stb.) tekintetében 5 mm széles működési légrést (dilatációt) alakítson ki. Ezt az 5 mm széles légrést alapvetően semmivel sem szabad kitölteni, még szilikonnal sem.
Helyezze az első panelt a csapjával a fal felé, illessze hozzá a rövid oldal mentén pontosan a következő panelt és a gumikalapáccsal lágy ütéseket mérve az illesztésre, zárja össze a paneleket.
A következő sort az előző sor minimum 30 cm hosszú maradékával kezdje. Kb. 30 fokos szögben klikkelje össze a hosszú oldalakat úgy, hogy a rövid oldali illesztések pontosan illeszkedjenek egymással, a rövid oldali illesztéseket a fent leírt módon zárja össze. Ez a technika folytatandó az összes hátralévő sor tekintetében. A záró panelsor szélessége ne legyen kisebb egy fél panelszélességnél. Mielőtt a fektetést megkezdi, mérje és számolja ki az utolsó sor szélességét. Ha szükséges vágjon le a kezdősor szélességéből annak érdekében, hogy a befejező sor szélessége megfelelő legyen.
150 m2 nagyságú felületig a burkolat egyben fektethető úgy, hogy a működési légrést (dilatációt) minden rögzített épületelemnél 10 mm szélességre kell növelni és a felület a panelszélesség irányában nem haladhatja meg a 12,5 m-t. Összetett geometriájú felületeket megfelelő profillal egymástól el kell választani. Szegélylécek, profilok, csőrózsák szerelésénél ügyelni kell arra, hogy ezek a takaróelemek ne legyenek a vinylburkolathoz rögzítve.
Kivételes esetek
- Téli kerteknél vagy hasonlóan nagy felületű üvegezésekkel rendelkező helyiségekben az esetleges nagymértékű méretváltozás miatt kritikus lehet a vinylpadló beépítése. Minden ilyen esetben a gyártó véleményét kell kikérni a burkolhatóságot illetően.
- Nedves helyiségekben, ahol a helyiség mérete nem haladja meg a 10 m2-t, pl. fürdő, konyha, a működési légrés szilikonnal kitöltendő, annak érdekében, hogy az esetlegesen kiömlő víz ne tudjon a burkolat alá szivárogni. Nagyobb nedves helyiségekben a gyártó által forgalmazott szigetelő szegély és a szilikonmassza együttes használata szükséges.
- Anyagváltozás és károk megelőzése céljából nagy mennyiségű napfénynek kitett helyeken mindenképpen 10 mm széles működési légrést kell alkalmazni és gondoskodni kell megfelelő árnyékolásról.
- Kaucsuk bázisú színes görgők és kerekek (autógumi, szállító eszközök görgői, stb.) közvetlen kontaktus esetén irreverzibilis színváltozásokat okozhatnak a vinylpadló felületén.
- Tartósan telepített statikus terhek (nehéz tárgyak) helyeit a felülettől szét kell dilatálni.
A szegélylécek a dilatációt elfedik.
A szegélylécek rögzítése ragasztással, vagy clips (felfogató kapocs) segítségével történik. A kapcsokat kb. 50 cm távolságban a falra dübelezzük, majd a lécet egyszerűen rápattintjuk. A clips illesztésnek köszönhetően a lécet többször is probléma és sérülés nélkül a falra szerelhetjük és leszerelhetjük (pl. a fal tapétázása vagy festése alkalmával).
A szegélyléceket a külső, belső sarkoknál 45 ° – ban gérbe vágjuk, vagy sarokelemekkel oldjuk meg. Szükség esetén kaphatóak jobb-, bal oldali szegélyléc végzárók.
VI.) Padlófűtés
Mindegyik vinylpadló alkalmazható vizes rendszerű padlófűtés és aljzatba épített elektromos padlófűtés esetén.
Az aljzattal kapcsolatban több dolog is van, amire fontos figyelni: nedvességvizsgálatot, valamint egy jegyzőkönyv szerinti felfűtési vizsgálatot (5 fokonként) szükséges végezni. A padlófűtést a munkálatok előtt ki kell kapcsolni, és a padlónak is normál szobahőmérsékletűnek kell lennie.
Padlófűtés esetén a betonaljzat nedvességtartalma kevesebb, mint 1,8 %-os.
A padlófűtés hőmérséklete nem lehet magasabb 27 0C-nál.
Bemenő legmagasabb vízhőmérséklet: 50 °C.